Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Kontakt


acero s.c.
ul. Łęczyńska 58
20-309 Lublin

Sprzedaż detaliczna i hurtowa
tel. fax: 81 745 16 00
pon.-piątek w godz. 8-16
acero@vp.pl

Gadu-gadu:
#10464956

Facebook:
Facebook

Jaka jest zasada działania nawiewników automatycznych?


Najskuteczniejszym sposobem zapewnienia właściwego napływu powietrza jest zastosowanie nawiewników automatycznych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że działają samoczynnie, nie wymagają obsługi od strony użytkownika i nie potrzebują zasilania zewnętrznego. Zapewniają właściwy mikroklimat w pomieszczeniach, gwarantując prawidłową wentylację przy jednoczesnym zmniejszeniu strat ciepła. Możemy je podzielić na dwie kategorie nawiewniki ciśnieniowe i higrosterowane:

Automatyczne nawiewniki ciśnieniowe - samoczynnie regulują strumień powietrza nawiewanego w zależności od zmian różnicy ciśnienia powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Doprowadzają do pomieszczenia taką ilość powietrza jaka wynika z różnicy ciśnień. Do pewnej granicznej wartości tej różnicy otwór doprowadzający powietrze jest maksymalnie otwarty. Gdy różnica nadal rośnie, na skutek podmuchów wiatru, przepustnica w nawiewniku przymyka się, zapobiegając nadmiernemu napływowi powietrza- chroniąc przed powstawaniem przeciągów i nadmiernemu wychłodzeniu. Jednocześnie użytkownik ma możliwość ręcznego przymknięcia przepustnicy, aby zmniejszyć przepływ do minimum.

Nawiewnik te lepiej zabezpieczają przed powstaniem przeciągów w czasie silnych wiatrów, co jest szczególnie ważne przy wyższych budynkach. W tego typu nawiewnikach mamy również możliwość całkowitego zamknięcia przepustnicy.

Nawiewniki higrosterowane sterowane wilgotnością powietrza wewnątrz pomieszczeń-reagują na zwiększenie się wilgotności powietrza. Higrosterowanie polega na uzależnieniu przepływającego powietrza od zawartości pary wodnej wewnątrz pomieszczenia. Wykorzystuje naturalną własność materiałów do zmiany ich długości
w zależności od zmiany poziomu wilgotności. Nawiewnik te wyposażone są w taśmę z modyfikowanego poliamidu, materiału zmieniającego wymiary wskutek wchłonięcia pary wodnej. Za pomocą prostego układu mechanicznego zmiana długości taśmy przekładana jest na ruch otwierający lub zamykający przepustnicę. Powoduje to powiększenie lub dławienie strumienia napływającego powietrza. Wilgotność powietrza określana jest w procentach. Im chłodniej w pomieszczeniu tym wilgotność względna jest większa i tym łatwiej para wodna wykrapla się w najchłodniejszych miejscach. Nawiewniki pracują w zakresie wilgotności względnej od 30 do 70%. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniach jest mniejsza lub równa 30%, nawiewnik jest przymknięty, a do pomieszczenia doprowadzony jest minimalny strumień powietrza. Wraz ze wzrostem wilgotności nawiewnik otwiera się i przy wilgotności 70% lub więcej uzyskuje wydajność maksymalną. Dodatkowo przy tego typu nawiewnikach mamy możliwość podwyższenia izolacyjności akustycznej. Co niewątpliwie sprawdza się przy budynkach narażonych na większy poziom hałasu z zewnątrz (ruchliwe ulice). Odczuwalne pogorszenie właściwości akustycznych okna jest większe w przypadku nawiewników montowanych w małych oknach, w małych pomieszczeniach. Im kubatura pomieszczenia jest większa, tym mniej odczuwalne pogorszenie izolacyjności akustycznej.